Патріарх

Вселенський Патріарх Варфоломій
Photo Nikolaos Manginas

Всесвятіший Варфоломій, Архієпископ Константинополя — Нового Риму і Вселенський Патріарх.


Його Всесвятість Вселенський Патріарх Варфоломій, в миру Димитріос Архондоніс, народився на о. Імврос 29 лютого 1940 р. Початкову освіту отримав на о. Імврос, а після того навчався в Константинополі. У 1961 р. після закінчення університетського курсу в Богословській семінарії на о. Халкі був рукоположений у диякона. З 1963 по 1968 рік, як стипендіат Вселенського Патріархату, отримував післядипломну освіту в Папському Східному Інституті в Римі, в Екуменічному інституті Босе в Швейцарії та в університеті Мюнхена, вивчаючи канонічне право. Отримав докторський ступінь у Григоріанському університеті в Римі. Після повернення в 1968 році до Константинополя був призначений заступником очільника Богословської семінаріі на о. Халкі, де наступного року був рукопокладений на пресвітера. Через півроку Вселенським Патріархом Афінагором був возведений в сан архімандрита.
У 1972 році Вселенським Патріархом Димитрієм був поставлений очільником особистого Патріаршого Бюро, яке очолював до 1990 р. У 1973 р. був обраний митрополитом Філадельфійським, а у 1990 р. – митрополитом Халкідонським. У жовтні 1991 р. став Вселенським Патріархом. Він є 270-м Архієпископом Константинопольським.
Особистий досвід та богословська освіта Вселенського Патріарха дають йому особливу можливість для розвитку екуменічних зв`язків та захисту оточуючого середовища. Його Всесвятість плідно працює в галузі примирення християнських Церков, він став відомий у світі через свій внесок в підвищення екологічної свідомості. Доклав багато зусиль для досягнення примирення з Римо-католицькою та Англіканською Церквами, а також і з іншими конфесіями, за допомогою богословського діалогу і своїх особистих контактів з релігійними лідерами, метою яких було визначення тих питань, які становлять спільний інтерес. Патріарх знаходиться в тісній співпраці зі Всесвітньою Радою Церков, був членом її Виконавчого і Центрального Комітетів, а також Комітету «Віра та Устрій». Крім того, за своєю власною ініціативою, організував велику кількість міжнародних зустрічей і нарад з мусульманськими та іудейськими лідерами, прагнучи укріпити почуття взаємної поваги та релігійної свободи в усьому світі. З цією метою він всіляко сприяє міжрелігійним контактам по всьому світу. Окрім того, Вселенський Патріарх Варфоломій відіграв провідну роль в історичному відродженні Албанської Автокефальної Церкви та Естонської Автономної Церкви, надавав свою духовну і моральну підтримку багатьом традиційно православним країнам, які вийшли з довгих десятиліть релігійних гонінь за залізною завісою. Вселенський Патріарх Варфоломій був удостоєний звання почесного доктора відомими академічними центрами, такими як Афінський, Салонікійський, Патрасський і Яннінський університети Греції, Джорджтаунський і Єльський університети в США, університети Фліндерса в Австралії та Маніли на Філіппінах, а також Лондонський, Единбурзький, Лувенський, Московський, Болонський, Бухарестський університети в Європі. Розмовляє грецькою, турецькою, італійською, німецькою, французькою та англійською мовами. Він також з легкістю користується давньогрецькою та латиною. Роль Вселенського Патріарха як духовного лідера Православного Християнства, а також його світовий авторитет продовжують зміцнюватися з плином часу. Його Всесвятість виступив співорганізатором багатьох міжнародних конгресів на тему мирного співіснування та зустрічей проти расизму і фанатизму, зближуючи християн, мусульман і юдеїв з метою створення духу взаєморозуміння і надійної співпраці. Був запрошений для виступів до Європарламенту, ЮНЕСКО, на Всесвітній Економічний Форум і до парламентів багатьох країн. Організував шість міжнародних міжрелігійних конгресів зі світових екологічних проблем річок і морів. Ці ініціативи здобули йому титул «Зеленого Патріарха». Удостоєний багатьох важливих премій за внесок в боротьбу за збереження навколишнього середовища.

Пастирське служіння Вселенського Патріарха Варфоломія характеризується як посиленням міжправославної співпраці, міжхристиянського та міжрелігійного діалогу, так і візитами в православні і мусульманські країни, рідко відвідувані в минулому Предстоятелями Православної Церкви. Зусилля Патріарха, спрямовані на зміцнення релігійної свободи і прав людини, його ініціативи з укріплення релігійної терпимості серед різних релігій світу в поєднанні з роботою по підтриманню миру між народами і збереженню навколишнього середовища по праву поставили його на перше місце серед борців за ідеали як апостола любові, миру і примирення. У 1997 році Патріарха Варфоломія було нагороджено Золотою Медаллю Американського Конгресу.

Титул «Вселенський Патріарх» бере свій початок з VI століття від Різдва Христового і є прерогативою, що історично відноситься до Архієпископа Константинопольського. Вселенський Патріарх Варфоломій, як Архієпископ Константинополя — Нового Риму, займає перший престол у Вселенській Православній Християнській Церкві і в дусі братерства головує за своїм історичним старшинством честі серед усіх Православних Предстоятелів, якими є голови древніх Патріархатів: Александрійського, Антіохійського та Єрусалимського, а також більш пізніх Патріархатів: Московського, Сербського, Румунського, Болгарського та Грузинського. Крім цього, Вселенський Патріарх несе історичну та богословську місію для узгодження дій Кіпрської, Елладської, Польської, Албанської, Чехії та Словаччини, Української, Фінської та Естонської Православних церков, а також численних архієпископій і митрополій по всьому світу – в Європі, Америці, Австралії та Азії. Крім того, на нього традиційно покладається відповідальність зі скликання Всеправославних Соборів і зустрічей, а також розвитку міжцерковного і міжправославного діалогу. Вселенський Патріарх служить єдності Православної Церкви в її сукупності, будучи її першим голосом. Перебуваючи над державними і міжнаціональними кордонами, Вселенський Патріарх є духовним лідером понад 300 млн. православних християн в усьому світі.